Stal szlachetna – dlaczego jest super?

Stal szlachetna – dlaczego jest super?

W dzisiejszym świecie biżuteria ze stali szlachetnej zdobywa serca co raz to większej ilości osób. Choć często zdominowana przez metale szlachetne, takie jak złoto czy srebro, stal szlachetna zdobywa coraz większą popularność ze względu na swoje unikalne właściwości i elegancki wygląd.
W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej fenomenowi stali szlachetnej w biżuterii, przedstawiając zalety i wady tego metalu, które sprawiają, że staje się ona materiałem godnym uwagi w świecie jubilerstwa.

Co to stal szlachetna?​

Powszechnie znana dzisiaj stal nierdzewna powstała na początku XX wieku. Za jej twórcę uznaje się Anglika Harrego Brearley’a, który w 1913 roku stworzył mieszankę żelaza, węgla (0,24%) oraz chromu (12,8%), którą nazwał stalą nierdzewną. Pod definicją stali szlachetnej rozumie się potocznie „stal nierdzewną“, która charakteryzuje się wysokim stopniem czystości.

Czym się różni stal szlachetna od stali chirurgicznej?​

Stal chirurgiczna to stop żelaza i różnych innych pierwiastków, które wpływają na jej właściwości. Określa się ją również jako stal szlachetna, jubilerska i nierdzewna. Wszystkie te nazwy stosuje się zamiennie.

Jak czyścić stal szlachetną?​

Woda i mydło – najlepiej spróbować od tej metody. Wystarczy użyć delikatnego mydła i wody, a następnie wypłukać pod bieżącą, czystą wodą. Dokładnie osuszyć miękkim ręcznikiem.

Kwasek cytrynowy i soda oczyszczona – w przypadku widocznych zabrudzeń i osadów, można spróbować tej metody. Wystarczy rozdrobnić oba proszki ze sobą, dodać trochę wody a następnie powstałą pianę nanieść na miękką szczoteczkę i ostrożnie czyścić biżuterię. Wypłukać pod bieżącą wodą i osuszyć miękkim ręcznikiem.

Obie te metody są domowymi sposobami, które powinny sobie poradzić z zdecydowaną większością zabrudzeń organicznych ;).

Zalety stali szlachetnej:​

Jest odporna na wodę​

Możesz bez obawy kąpać się w niej w wodzie i testować w różnych warunkach. W przypadku wyboru stali szlachetnej nie musimy martwić się o zabarwianie skóry i korozję. Staraj się ściągać biżuterię do kąpieli w wodzie morskiej, lub na basenie w wodzie chlorowanej. Jeśli Twoja biżuteria ze stali szlachetnej, posiada w sobie również kamienie naturalne pamiętaj, że nie wszystkie kamienie lubią się z wodą. Od jej nadmiaru mogą zmienić swój kolor, lub wyblaknąć.

Trwałość i wytrzymałość​

Stal szlachetna jest bardzo trwałym materiałem, co sprawia, że biżuteria z niej wykonana jest odporna na zarysowania, uderzenia i inne uszkodzenia mechaniczne. Jest to szczególnie ważne dla elementów noszonych codziennie. Ma też większą twardość od srebra. Stal szlachetna nie czernieje i nie utlenia się jak w przypadku srebra. W przypadku wyboru stali szlachetnej nie musimy martwić się o plamy i korozję.

Hipoalergiczność​

W porównaniu do niektórych innych metali używanych w biżuterii, stal szlachetna jest często uważana za hipoalergiczną, co oznacza, że powoduje mniej reakcji alergicznych skóry. Jest to istotne zwłaszcza dla osób mających skłonność do alergii na nikiel, miedź i mosiądz. Każdy organizm jest inny, więc jeśli nie widzisz u siebie negatywnego działania stali szlachetnej, można śmiało dawać jej szansę.

Dostępność różnych kształtów i stylów​

Stal szlachetna jest łatwa do obróbki, co pozwala na tworzenie różnorodnych wzorów i stylów w biżuterii. Dzięki swojej niskiej cenie, ilość form biżuterii do wyboru, znacząco przewyższa wzory ze srebra czy złota. W tym momencie można znaleźć zarówno delikatne i eleganckie wzory, jak i bardziej nowoczesne i awangardowe.

Przystępna cena​

W porównaniu do niektórych innych szlachetnych metali, stal szlachetna jest zazwyczaj bardziej przystępna cenowo. To czyni ją atrakcyjnym wyborem dla osób poszukujących trwałej i estetycznej biżuterii, bez konieczności inwestowania w droższe materiały. Wyroby z użyciem stali szlachetnej nie są objęte obowiązkową rejestracją do VAT- co za tym idzie nie zapłacisz dodatkowo 23% podatku zakupów.

Recykling​

Stal szlachetna może zostać odzyskana z istniejących wyrobów, co przyczynia się do zrównoważonego wykorzystywania surowców naturalnych i redukcji odpadów. Podczas produkcji stali nierdzewnej jako podstawowego surowca wykorzystuje się już w 70% metal z recyklingu.

Wady stali szlachetnej:​

Pozłacane elementy stali szlachetnej mogą ulec starciu podczas użytkowania​

Jest to naturalny proces ścierania i kupując biżuterię z pozłacanymi elementami, należy się z tym niestety liczyć. Jednak już teraz są wprowadzane na rynek udoskonalone elementy pozłacane, które ścierają się po naprawdę długim czasie, albo w ogóle. 
Mam nadzieję, że jeszcze parę lat i będziemy mogły cieszyć się nieścieralnym złoceniem dzięki nowym technologiom w branży biżuteryjnej. Z tego powodu najbardziej rekomendowany jest wybór biżuterii ze stali szlachetnej w kolorze srebrnym, dzięki temu biżuteria będzie cieszyła przez długie, długie lata.

Jest tańsza od srebra​

Przez to może być uważana za gorszą. Jednak należy też pamiętać, że srebro jest stosunkowo tanim metalem i kupowanie biżuterii srebrnej pod kątem inwestycji, nie jest najlepszym wyrobem.

Podsumowując, unikalne cechy stali szlachetnej sprawiają, że jest idealnym wyborem dla tych, którzy poszukują trwałego, przystępnego cenowo dodatku do swojej kolekcji.