Q&A Giełdy Minerałów dla zwiedzających

Q&A Giełdy Minerałów dla zwiedzających

Wybierasz się pierwszy raz na giełdę minerałów, lub jesteś starym wyjadaczem i czasami dalej masz pytania?

W tym wpisie postaram się na nie odpowiedzieć! Są rzeczy, które lepiej wiedzieć przed giełdą lub rozwiać swoje wątpliwości na nieodpowiedziane wcześniej pytania. Pomogą Ci one czerpać jeszcze większą przyjemność z wizyty na giełdzie!

Czym jest Giełda Minerałów/ Targi Minerałów i Biżuterii?

Giełda Minerałów to miejsce, gdzie spotykają się pasjonaci z całego kraju, by podziwiać, wymieniać się, a także nabywać unikatowe kamienie i minerały z całego świata. które pomogą Wam lepiej zrozumieć świat minerałów i czerpać jeszcze większą przyjemność z wizyty na giełdzie. Na giełdy i targi przyjeżdżają wystawcy z całej Polski a nawet zza granicy. Każdy z nich ma wydzielone stoisko na którym prezentuje swoje produkty i okazy.
Zazwyczaj giełda trwa przez weekend (sobotę i niedzielę), ale zdarzają się też takie, które trwają 5 dni, a nawet tydzień!

Jak się dowiedzieć o giełdzie minerałów?

Zazwyczaj przed wydarzeniem w mieście pojawiają się plakaty, a na facebooku reklamy odnośnie wydarzenia. Dodatkowo część organizatorów przygotowuje informację o wydarzeniu online, wstawiając posty na różne media społecznościowe, tworząc wydarzenia.

Informacje na temat nadchodzącej giełdy często też można znaleźć w lokalnych gazetach online.

Jeśli szukasz rozpiski nadchodzących Giełd Minerałów w Polsce, przekieruję cię na tą stronę: https://gieldymineralow.pl/terminarz/

Czy za wstęp na giełdę minerałów jest płatny?

Wejście na zdecydowaną większość giełd jest płatne. Wysokość ceny wejściówki jest zależna od cennika poszczególnego organizatora. Zazwyczaj cena biletu wynosi w okolicach 10-20zł od osoby.

O której godzinie najlepiej przyjść na giełdę minerałów?

Jeśli zależy Ci na  największym wyborze i spokoju wybierania- wybierz się w sobotę, by być pół godziny po otwarciu giełdy. To jest czas, kiedy zdecydowana większość wystawców jest już rozłożona i gotowa. O tej godzinie jest też zazwyczaj mniej ludzi, czyli nie czujesz presji kupowania i tłoku.

Przychodząc o godzinie 12:00-15:00 często ciężko zobaczyć wszystkie stoiska za pierwszym przejściem. Oczywiście nie jest to reguła i wszystko zależy od rozreklamowania wydarzenia.

W mojej opinii wyjście na giełdę w sobotę jest lepsze, niż w niedzielę, ponieważ wtedy wystawcy mają po prostu więcej asortymentu. 

Czy na giełdę można zabrać ze sobą dzieci?

Oczywiście! Jest to miejsce przyjazne dzieciom, tak długo jak rodzic ich pilnuje. Niektóre minerały są kruche i wystarczy nieuważne ich upuszczenie, by pękły. Z tego powodu poproś dziecko o uważne oglądanie. Zawsze zapytaj wystawcę, czy można dotknąć danego minerału. 

Jak ubrać się na giełdę minerałów w odbywającą się w hali/ budynku?

Po pierwsze zwróć uwagę na porę roku. Na hali często jest około 20 stopni, z tego powodu wybierz ubranie, które umożliwi Ci szybkie zdjęcie warstw.
Im więcej osób na giełdzie tym jest bardziej duszno w godzinach 12-16.

Z moich obserwacji wynika, że na giełdach rzadko pojawia się szatnia dla zwiedzających, z tego powodu wybierz ubranie, które nie będzie Ci zbytnio ciążyć podczas noszenia go w ręku.

Co najlepiej wziąć ze sobą na giełdę minerałów?

  • Jeśli jesteś osobom uprawnioną do zniżki przy zakupie biletu, weź potrzebny dokument.
  • Ubierz się odpowiednio.
  • Weź ze sobą torbę na kamienie i minerały, lub zakupione rzeczy – nie na każdym stoisku sprzedawca pakuje w torbę kamienie. Zazwyczaj zakupiony okaz jest zawijany w papier. Zabranie torby specjalnie na kamienie, ochroni je przed obijaniem się między rzeczami w torbie.
  • Weź wodę, ponieważ jeśli giełda jest duża, chodzenie po niej może zmęczyć, a kupienie wody na miejscu to często koszt 5-7zł.
  • Jeśli przyjmujesz leki, lub masz astmę- przygotuj sobie też te rzeczy.
  • Chusteczki higieniczne
  • Przygotuj odpowiednią ilość gotówki papierowej i w bilonie – u niektórych sprzedawców możesz zapłacić tylko gotówką, ponieważ nie posiadają terminala.
  • Jeśli szukasz minerałów o konkretnych właściwościach, weź ze sobą telefon lub książkę, by móc na bieżąco sprawdzić ich właściwości.
  • Postaraj się nie używać zbyt intensywnych perfum.

Minerały i kamienie na giełdzie nie mają podpisanej ceny... Co zrobić?

Jeśli widzisz, że na minerale nie ma ceny- zapytaj sprzedawcę

Często gdy wystawca ma setki kamieni, ciężko jest mu na wszystkich umieścić cenę w odpowiedni sposób. Cena też może się zmieniać w zależności od lokalizacji wydobycia minerału, wielkości i formy kamienia.

Czy można się targować o cenę?

Osobiście nie traktowałabym giełdy jako miejsca, gdzie można się wdawać w zapalone targowanie. Każdy z wystawców musiał opłacić swoje stoisko na wydarzeniu, dojazd, często też nocleg. Z pewnością też cena z jaką wystawia dany minerał jest adekwatna do jego jakości. Jednak zawsze możesz zapytać o rabat w przypadku zakupu większej ilości minerałów od jednego wystawcy. 

Czy na giełdzie można uzyskać pomoc w identyfikacji posiadanych minerałów?

Część wystawców z  wykształcenia jest geologami i nie powinna mieć problemu z rozpoznaniem większości kamieni. Jednak niektóre minerały i kamienie wymagają dokładniejszych badań i jednoznaczne stwierdzenie jaki to minerał, może być dla nich niemożliwe.

Czy muszę cokolwiek kupić na giełdzie?

Giełda jest dla Ciebie, nie Ty dla giełdy. Decyzja odnośnie kupna czegokolwiek należy tylko i wyłącznie do Ciebie. Piszę to dla osób mających wyrzuty sumienia (jak ja, gdy nie kupię nic na wydarzeniu – TO TEŻ JEST OK). Jeśli podoba Ci się twórczość lub minerały danego wystawcy, zawsze możesz zapytać o kontakt do niego! Z pewnością niezobowiązująco da Ci swój numer lub wizytówkę.

U wystawcy nie można zapłacić kartą, tylko gotówką albo blikiem na telefon. Dlaczego?

Część wystawców prowadzi swoje działalności jako nierejestrowane, co jest zupełnie legalne. Wtedy są zobowiązani udostępnić Tobie płatność gotówką i formą elektroniczną (np. Blikiem na numer telefonu). Niestety nie u każdego wystawcy da się zapłacić kartą poprzez terminal.

Wystawca nie wystawił paragonu, dlaczego?

Zgodnie z prawem wystawca powinien zawsze wystawić Ci potwierdzenie zakupu, czy to w formie paragonu, czy wypisanego druczku. Pamiętaj, że zawsze masz prawo upomnieć się o wystawienie druczku, potwierdzenie Twojego zakupu u  sprzedawcy.

U danego wystawcy na stoisku nie ma klientów, czy to znaczy, że ma niefajne rzeczy?

Czasami na giełdach pojawiają się osoby tworzące w różnych technikach. Nie oznacza to, że te  produkty są gorsze i dlatego nie ma w tym momencie przy nim klientów. Jest to też okazja dla Ciebie, by na spokojnie podejść, obejrzeć i zapytać wolnego wystawcę o coś co Cię zaciekawi.

Wystawcy nie ma na stoisku, co zrobić?

Jeśli na stoisku leży wizytówka, możesz śmiało zadzwonić do wystawcy i zapytać za ile pojawi się na stoisku.

Wystawcy to też ludzie, którzy muszą wyjść do toalety, skoczyć szybko po jedzonko, czy załatwić pilną sprawę. Pamiętaj jednak, że w czasie jego nieobecności jego stoisko jest pilnowane przez współwystawców.

Współwystawca nie ma obowiązku sprzedać Tobie rzeczy ze stoiska, na którym nie ma jego właściciela.

Jest już po otwarciu giełdy, a są puste stoły między wystawcami... Co to znaczy?

Prawdopodobnie wystawca, który był zaplanowany na to miejsce nie mógł dotrzeć na czas z powodu awarii samochodu, lub po prostu zrezygnował w ostatnim momencie. Czasami to puste miejsce też awaryjne, gdyby któryś z wystawców chciał zmienić swoje miejsce ekspozycji.

Nagle w hali zgasło światło i zabrakło prądu, co się dzieje?

Pomimo częstych uwag w regulaminie odnośnie poboru prądu na każdego wystawce, dzieją się rzeczy nieprzewidziane. Wystarczy podłączyć wadliwą wtyczkę, lub kabel robiący spięcie, by pozbyć prądu całej alejki wystawców. W takim przypadku pojawia się elektryk, który stara się rozwiązać usterkę najszybciej jak może.

Wystawca siedzi w telefonie przy swoim stoisku, czy ma mnie gdzieś?

Różni wystawcy mają różne podejścia… To tak w największym skrócie!
Są tacy, którzy dokładnie w tym momencie dogadują transakcję z klientem przez telefon.
Są tacy, którzy piszą z rodziną…
A są też tacy, którzy są przyzwyczajeni, że jak coś się od nich chce to wystarczy dać im znać. A międzyczasie zajmują się po prostu sobą.

Z tego powodu nigdy nie bój się poprosić wystawcę o pomoc, nawet jeśli na pierwszy rzut oka Ciebie nie zauważy.

Wystawca pije i je będąc na stoisku, czy tak wypada?

Jako wystawca podczas giełdy sporo mówię, z tego powodu muszę czasami się napić. Przerwa na jedzenie też należy się każdemu i ja jako wystawca zawsze po jedzeniu myję i wycieram ręce, by nie dotykać swoich produktów brudnymi rękoma.

Wystawcy składają swoje stoiska jeszcze w trakcie trwania giełdy. O co chodzi?

Jeśli wystawca zaczyna wcześniejsze składanie stoisko o 15 w niedzielę, to znaczy, że musi zdążyć dojechać do domu. Niektórzy wystawcy jadą przez całą Polskę, by zaprezentować swoje stoisko, z tego powodu muszą też wcześniej wyjechać, by bezpiecznie dotrzeć do domu.

Czy podczas trwania wydarzenia można robić zdjęcia?

Wszystko zależy od regulaminu trwającej imprezy. Jeśli punkt na ten temat nie jest zapisany, zapytaj o to kupując bilet przy kasie. Co do zasady, Giełdy Minerałów to wydarzenia publiczne na których nie ma zakazu robienia zdjęć. 

Są jednak wystawcy, którzy nie życzą sobie fotografowania ich okazów, dzieł czy biżuterii i należy to uszanować.

Zawsze lepiej zapytać wystawcę, czy można zrobić zdjęcie stoisku lub produktowi.

Wpis i odpowiedzi na pytania są pisane na podstawie moich własnych doświadczeń. Nie mają na celu nikogo urazić, a mam nadzieję, że może nawet pomogą. W końcu chodzi o to, by czuć się komfortowo i miło spędzić czas.

Pamiętam, gdy sama chodziłam na giełdy jako osoba odwiedzająca, miałam różne pytania w głowie, dlaczego coś jest takie a nie inne.

Jeśli chcesz dodać coś od siebie, zachęcam do dodania komentarza pod tym wpisem 😉

Artykuł będzie na bieżąco aktualizowany jeśli zajdzie potrzeba dodania do niego pytania lub poprawienia którejś z odpowiedzi ♥.

~Chantal